• sk
 • en
 • MILOŠ GNIDA – UMELECKÝ KOVÁČ

  Pri našej práci sme sa zoznámili s veľmi veľa šikovnými ľudmi, ktorí majú užasné koníčky alebo zamestnania. Preto sme sa rozhodli z času načas urobiť profil takejto zaujímavej osobnosti.Ako prvého Vám predstavíme umeleckého kováča Miloša Gnidu.

  “Kováčskemu remeslu som sa začal venovať ako amatér v roku 2001.. Počase sa toto remeslo stalo mojou profesiou . Neskôr som objavil pojem damascénska oceľ a bolo rozhodnuté ..”

  Nebola teda náhoda, že sme sa stali svedkami výroby práve damaškového noža.

  “Damaškový nôž je špeciálny tým, že pri vysokých teplotách a za vysokého tlaku sú spájané ocele rôzných vlastností . Výsledkom zvárania v ohni je húževnatý a výkonný materiál charakteristický vrstvenou kresbou . Vzor damaškovej ocele sa vytvára rôznými kováčskymi technikami. Celý proces výroby damaškovej ocele je veľmi zaujímavý . Má obrovské čaro už len preto, že týmto spôsobom vyrábali zbrane staroveké civilizácie a nepriamo tak zažívate časy dávno minulé - oheň , iskra , zvuk kladiva a nákovy ....”

  Každý jeden nôž je originál a hotové umelecké dielo, za ktorým stojí kus poctivej práce a remesla.

  “Nože sa snažím tvoriť podľa svojich návrhov a paradoxne niekedy vznikne zaujímavý kúsok aj nepozornosťou pri výrobe. Niekde zabrúsim viac akoby som chcel, alebo urobím chybu v postupe a pri náprave sa už odkláňam od pôvodnej myšlienky “

  Viac o Milošovi nájdete na jeho stránke www.kovanenoze.sk, kde nájdete ukážky jeho nádhernej práce.

  122a345678910111213141516171819202122232425

  FOTENÉ NA FILM - CONTAX 645

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *